företagsnyheter
06/05/2026
elumatec Korea blir Voilàp Korea: ett nytt steg mot global integration
Vi är glada att kunna meddela att vårt koreanska dotterbolag nu officiellt byter namn: elumatec Korea blir Voilàp Korea.
Denna omprofilering utgör en milstolpe i koncernens resa mot att bli ett enda företag. Det handlar inte bara om ett namnbyte, utan speglar vår ambition att presentera oss på den koreanska marknaden med en unik och sammanhängande identitet, som kan erbjuda hela ekosystemet av Voilàp-lösningar för den smarta industrin.
Vad kommer att förändras för våra partners?
Den kvalitet och tekniska excellens som har gjort elumatec till riktmärket inom aluminiumbearbetning förblir kärnan i vårt erbjudande. Men som Voilàp Korea kommer dotterbolaget nu att vara den främsta ingången till hela koncernens kunnande, genom att integrera expertisen från alla varumärken.
”Utvecklingen hos Voilàp Korea stärker vår närvaro på en strategisk marknad och gör det möjligt för oss att stödja våra kunder med allt mer avancerade digitala system och sammankopplade maskiner.”
ÖVRIGA NYHETER
ALPRO Metallbau: 30 år av framgång och innovation med Emmegi-teknik
16/04/2026
Fönster- och dörrindustrin utvecklas, och Voilàp leder förändringen
Voilàp France: ett nytt kompetenscentrum för smart industri har sett dagens ljus
Voilàp op Fensterbau Frontale 2026
One Company: Voilàp India
One Company: Voilàp i Benelux
Voilàp expanderar inom smarta fabriker och förvärvar Stürtz
“One company”
Keraglass förvärvar 100% av AVG Automazioni
Great news from the BUDMA 2025 Polish event!
Voilàp Glass acquires majority stake in Mappi International
